Make your own free website on Tripod.com

VLERĖSIMI DHE AKTIVITETET SHKENCORE

BALLINA
PROFESORĖT
LĖNDĖT MĖSIMORE
VLERĖSIMI
PUNA SHKENCORE
SHKENCAT E SAKTA
NDĖR-LIDHJET
KONTAKTET
Gjatė vitit shkollor nė Fizikė, Kimi dhe Biologji, duhet tė mbahen 7 (shtatė) Teste, dhe dy Provime me shkrim. Ndėrsa nė Gjuhė Shqipe dhe Matematikė edhe mė shumė teste dhe provime.
 

Klasa: X  *  Data: e mėrkurė, 2008-11-12

Njėsia mėsimore: Pika materiale. Lėvizjet mek. Vektorėt. Mbledhja dhe zbritja e tyre

Tipi i orės mėsimore: Zhvillim

Mjetet mėsimore: Shkumės dhe tabelė..

Format e punės: Frontale dhe nė qifte

Metodat mėsimore:  Dialog, tekst, demonstrim, vizatime grafike, detyra numerike, punime praktike,  dhe brainstorming – stuhi mendimesh!

Objektivat:

1.    I pari: Tė njohė dhe tė kuptojė nocionin pėr pikėn materiale;

2.    I  dyti: Tė analizojė madhėsitė themelore dhe vektorėt e skalarėt nė veqanti;

3.    I treti: Tė krijojė dhe tė zhvillojė eksperiencė nė zgjidhjen e problemeve tė thjeshta me vektorė.


ZHVILLIMI I MĖSIMIT

A.      EVOKIMI

Nga nxėnėsit kėrkohet qė tė shprehin mendimin e tyre pėr ato qė kanė mėsuar nė lidhje me pikėn materiale, nga shkolla e mesme e ulėt. Nga ata kėrkoj tė di se a kanė idenė se pėr ēka bėhet fjalė kur flitet pėr pikėn materiale. Kėrkojė tė dijė mendimin e tyre pėr trajektoren, rrugėn, etj...

B.      REALIZIMI I KUPTIMIT

Duhet tė bėj sė pari disa shpjegime pikėn materiale, tė bėj disa demonstrime, komentim me ilustrime tė thjeshta pėr lėvizjet dhe trajektoret e lėvizjes sė trupave. Jap udhėzime, bėj pyetje, jap fakte tė reja nė lidhje kėto probleme, jap ide tė reja, dhe shpjegime teorike, pėr pikėn materiale, trajektoren, rrugėn, zhvendosjen e trupave, dhe rėndėsinė e tyre pėr ne.

 

C.      REFLEKTIMI

Nxėnėsi duhet tė dijė nocionin Pikė materiale, trajektore, rrugė;etj....

Nxėnėsi duhet tė fitojė njohuri bazikė nė lidhje me kėto nocione, dhe ti kuptojė relacionet mes tyre...

Tė zhvillojė aftėsitė pėr vrojtim tė saktė dhe kritik dhe tė ketė shkathtėsi njehsimeve matematikore dhe saktėsi gjatė vizatimit tė tyre; tė fitojė aftėsi pėr arritjen e pėrfundimeve, dhe pėr vendosjen e lidhjeve funksionale nė mes tė kėtyre nocioneve bazė nė fizikė..

D.      VETĖVLERĖSIMI

Nxėnėsi kyēet nė metodat e njohjes sė kėtyre problemeve, tani mė ka njė vision tė qartė dhe sublim nė lidhje me materjen qė shqyrtohet, e kupton qartė lėvizjen, trajektoret, pikėnisjen e lėvizjes, sistemet kordinative, nocionet bazė mbi vektorėt, mbledhjen, zbritjen, shumzimin, pjestimin, etj….

Na dėrgoni sms, pėr ēfardo problemi qė keni hasur nė lidhje me mėsimin e Fizikės, Matematikės, Informatikės dhe Astronomisė, nė gjimnazin tonė!

PROJEKTET SHKOLLORE 2012-2013